SOSYAL MEDYA NEDEN ÖNEMLİ, SİZE ARTILARI NELER? ​​​​​​​
SOSYAL MEDYA NEDEN ÖNEMLİ, SİZE ARTILARI NELER? ​​​​​​​

SOSYAL MEDYA NEDEN ÖNEMLİ, SİZE ARTILARI NELER? ​​​​​​​

Sosyal medya, bulunduğumuz çağda bireylerin hayatlarının bir parçası haline gelmiştir. Öyle ki günlük hayatımızda en çok zaman geçirdiğimiz alandır. We Are The Social 2019 verilerine baktığımızda 82,4 milyon nüfusa sahip ülkemizde;
•    Nüfusun %72’sini oluşturan 59.36 milyon İnternet kullanıcısı
•    Nüfusun %63’ünü oluşturan 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı
•    Nüfusun %53’ünü oluşturan 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı var.
Türkiye’deki yıllık dijital değişim istatistiklerine baktığımızda da;
•    İnternet kullanım istatistiklerinde, internet kullanıcılarının %9, yani 5 milyonluk bir artış görüyoruz. (59.3 milyon internet kullanıcısı)
•    Aktif sosyal medya kullanıcı sayısının da 2 milyonluk bir artış gerçekleşmiş. (52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı)
•    Aktif mobil sosyal medya kullanıcı sayısı ise geçen yılla aynı kullanıcı sayısına sahip.

Bu oranların bir de zaman dağılımına baktığımızda; insanlar internette günde ortalama 7 saat geçiriyorlar. Peki bu kullanıcılarımız en çok nerelerde vakit harcıyorlar:
•    Günde ortalama 2 saat 46 dk sosyal medyada
•    Günde ortalama 3 saat 9 dk televizyon başında
•    Ve son olarak günde ortalama 1 saat 15 dk müzik dinleyerek.

Bu sonuçlardan hareketle işletmeler de bu trendden fayda sağlamak amacıyla hem hedef kitlelerini belirleme de hem de bu hedef kitlelere ulaşımda sosyal medyanın avantajlarından faydalanmaya başlamıştır. İşletmeler sosyal medya aracılığıyla yapılan paylaşımların müşteri seçimindeki önemine ve bu müşterilere hangi türde bir mal veya hizmet pazarlayacağına karar vermektedir.
Sosyal Medya’nın İşletmelere Sağladığı Faydalar ;
•    İşletmeler pazarlamış oldukları mal veya hizmetler hakkında hedef kitle tarafından olumlu yada olumsuz geri dönüşleri kolaylıkla alabilmekte ve bu yönde çözümler üretebilmektedir.
•    Müşteriler ve çalışanlar için kolay bir iletişim yolu sağlayan sosyal medya bu bireylerin memnuniyet ve şikayet konularında doğrudan iletişim kurabilmelerini sağlamaktadır.
•    Sosyal medya bu türde iletişim kanalları için ekstra bir ücret ödememeyi de sağlamaktadır.
Sosyal medya, tabi ki işletmelerin satışlarında doğrudan bir patlama oluşturmayacak ve satış rekorları kırdırmayacaktır. Ama bilinmelidir ki, geleneksel yöntemlerle satışa sunulmuş mal veya hizmetlerin sosyal medya ile desteklenmesi sonucu daha yüksek satış rakamları elde edilebilmektedir. Sosyal medyadaki iletişim kanalları ile hedef kitlemizdeki bireyler ile kesintisiz iletişim kurabileceğiz ve bu da satışlarımıza bir ivme kazandıracaktır.
Dünyada yaklaşık 3 milyar kullanıcısı olan sosyal medya, bizlere 3 milyar kişiye ulaşabilme ve alım satım işlerimizi de bu kanal aracılığıyla daha kolay yapabilmemize olanaklar sağlıyor. Sosyal medya ile müşterilerine ulaşmayan kişiler çok büyük bir fırsatı ellerinden kaçırmış oluyor ve bu da satışlarda olumsuz bir etki oluşturuyor.
Sosyal medyada var olmak işletmeniz açısından büyük öneme sahip olduğu gibi işletmenizi büyütmenize ve dijitalde de bir imaj oluşturmanıza yardımcı olabilecek en iyi kaynaktır.
Sosyal medyayı profesyonelce ve etkili bir biçimde kullanmak son derece önemlidir. Sosyal medyayı ne kadar profesyonel kullandığınız işletmenizin büyümesi ile doğru orantılıdır.
Müşterilerin de işletme ile birebir iletişim kurabilmesi, işletmenizin hedef kitlelerine ve müşterilerine verdiği önemi ortaya koymaktadır.
Sosyal medyada var olmak ve sosyal medyayı etkili bir biçimde kullanabiliyor olmak gelişen çağa ve internet dünyasına ayak uydurabildiğinizi göstermektedir.