Web Siteniz Kaliteli mi?
Web Siteniz Kaliteli mi?

Web Siteniz Kaliteli mi?

Web sitesi yaparak, online mecrada varlığınızı oluşturursunuz. Bu sayede, diğer yöntemlerle ulaşamayacağınız kişilerle bağlantı kurabilirsiniz. Hangi sektörde olursanız olun, web sitenizin olması size dinamik bir avantaj sağlayacaktır.

Peki yaptırdığınız veya oluşturduğunuz bu web sitesi ne kadar güncel ve kaliteli?

Genel müşteri kitlesini web sayfası üzerinden edinen şirket veya kurumlar, internet sitelerine ve mobil uyumluluk tasarımına gereken önemi vermeleri gerekir. Eğer yapılan web site güncel tasarım ve yazılımlarla yapılmamışsa size ve işinize çok bir faydası ve yararı dokunmayacaktır.  Bir de web sitenizin kodlaması eskimiş, farklı ekran çözünürlüklerine duyarlı olmayan, büyük ekranlarda minik ve okunaksız açılan web siteleri ziyaretçisinde hemen çıkma isteği uyandıran, bir web site ise kullanıcıların büyük bir çoğunluğu hemen web sitenizi ziyaret etmekten vaz geçip sayfanızı terk edecektir.

Bu durumda kaybınız sadece ziyaretçiler olmuyor. Sayfanızı hızlıca terk eden kişiler müşteri potansiyeli olduğuna göre; müşterilerinizi de kaybediyorsunuz.

İşte kaliteli web tasarım dediğimiz zaman ana tema yukarıda belirtilen konuları yerine getirmesi anlamına gelmektedir. Kısaca başlıklardan söz etmek gerekirse;

Özgün olmalıdır

Web tasarımı özgün olması gerekir. Kendi sektörü ve sınıfında en üste ilerleyebilmek için sürekli tekrar eden tasarımlardan uzaklaşmalıdır. Bugün sektöründe önde yer alan internet sitelerini incelediğiniz zaman özgünlük konusunda çok fazla emek harcadığını hemen anlayabilirsiniz. Bu sebeple hem görsel tasarımlarınızda hem de sitenizde yayınlanacak olan yazı ve makalelerin özgün olmasına çok dikkat etmelisiniz.

İçerik

Web sitenizin içeriği çok önemlidir. Siteyi ziyaret eden kişiler ile ne kadar iyi iletişim kurabilirseniz o kadar interaktif hale gelebilirsiniz. Gelen ziyaretçi kendini mutlaka güvende hissetmelidir. Sitede çalışmayan hatalı sayfa olmamalı, tasarımı anlaşılır olmalı, metinler hatasız olmalı, ziyaretçi kendini özel hissetmelidir. İşte bunları karşıladığınız zaman kaliteli web tasarım denebilir ve site amacına ulaşabilir. Amacına uymayan içerikler, başlıklar sitenin başarısız olmasını sağlayacaktır.

Hızlı çalışması

Yapılan tasarımın hızlı yüklenmesi, doğru kodlanmış olması çok önemlidir. Bu konuda gelişen teknolojileri takip etmelidir. Çünkü sitelerin hızının artması için teknoloji sürekli olarak gelişmektedir. Web tasarımcılarının bu konudaki yenilikleri incelemesi ve sitenize de uyarlayabilir olması kaliteli web tasarım için önemli bir adımdır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO uyumu)

Web sitesi tasarımı yapılırken arama motoru mantığı ön planda tutulması günümüzde çok önem arz etmektedir. Profesyonel ve kaliteli web tasarım için arama motorlarında indekslenebilir yapıda olması önemli maddelerdendir.

Tüm Cihazlara Duyarlılık

İngilizce deyimi “responsive” yani duyarlı web sitesi. Web sayfalarının mobil cihazda, tablette aynı zamanda PC lerdeki farklı çözünürlüklerde doğru ölçeklenerek kullanıcının karşısına uygun şekilde görünmesidir. Bunun yanında da kullanıcının rahat gezebilmesi amacı ile kodlanan web sitelerine mobil uyumlu web tasarım özelliğine sahip denilir.

Bir web sitesinin günümüzde en son teknolojiler kullanılarak inşa edilmesi bu sitenin sürekli güncel kalacağı anlamına gelmemektedir. İnternet teknolojisi incelendiği zaman ortalama 3 ila 4 yıl arasında teknolojisinin değişime uğradığı görülmektedir. Bu durumda sitenin mimarisinin de bu süreler içerisinde değişmesi yeni teknolojilerin takip edilmesi kullanıcıya daha yakın site olarak kalmasını sağlayacaktır. Bunun yanında belirli süreler içerisinde periyodik olarak tasarım değişikliği yapılması önerilmektedir.

Erişebilir olmak

Web siteniz bugün piyasada olan bütün bağlanma seçenekleri ile test edilmiş olmalıdır. Farklı internet tarayıcıları ile test edilmeli, farklı işletim sistemlerinde doğru çalıştığı test edilmelidir. Bunun yanında ana bilgisayarınızın sürekli olarak hizmet verebilir olmalıdır.

Sosyal Medya Entegrasyon

Yine çağın gereği diyebileceğimiz bir olmazsa olmaz daha vardır ki o da ‘SOSYAL MEDYA’dır. Çağımız teknoloji çağıdır. Sosyal medya ise internetin olmazsa olmazıdır. Sosyal medyanın her kesim tarafından kullanıldığı düşünülürse, aktif sosyal medya hesapları edinilmeli ve bunun da aktif tutulmasına özen gösterilmelidir. Google dahi, bu şartı koşmaktadır.